C2C E-Ticaret

Consumer Anlamı

15.9.2018
0Yorum
264Okunma

Consumer anlamı kısaca, Consumer Tüketici anlamına gelir, c2c e-ticaret modelinde (consumer to consumer), internet üzerinden tüketiciler arasında yapılan alışverişi ifade eder.

Consumer ingilizce bir kelimedir ve consumer anlamı Türkçede tüketicidir. C2C e-ticaret modelinde tüketiciler bir e-ticaret sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini sergilerler ve alıcı tüketiciler de o ürün/hizmeti e-ticaret sitesinden satın alır. Consumer Anlamı genel olarak c2c e-ticaret modelinde kullanılır.

 

C2c Nedir?

C2c Nedir? Kısaca, C2C (Consumer to consumer), internet üzerinden tüketiciler arasında yapılan alışverişi ifade eder. C2c nedir? Sorusu geniş bir içeriğe sahiptir. C2C e-ticaret modelinde tüketiciler bir e-ticaret sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini sergilerler ve alıcı tüketiciler de o ürün/hizmeti e-ticaret sitesinden satın alır.

C2c nedir? Detaylı anlatmak gerekirse, C2c e-ticaretin yapıldığı e-ticaret sitesi bir aracı konumundadır. Alım veya satımda her hangi bir içerik girmek, bilgilendirme yapmak vb. işlemde bulunmazlar, bu işlemleri c2c e-ticaret sitesi kullanıcıları gerçekleştirirler.

C2c e-ticaret modelinin bir diğer önemli özelliği ise satıcının faturalandırma yapmak zorunda olmamasıdır. C2c e-ticaret modeli, satıcı konumundaki tüketicinin aracı e-ticaret sitesinde satacağı ürün/hizmet bilgilerini yayınlaması, alıcı konumundaki tüketicinin ise bu ürün/hizmeti satın almak istediğinde çevrimiçi olarak sipariş vermesi ve ödemeyi yapması ile gerçekleşir. En bilinen c2c modeli e-bay, sahibinden ve gittigidiyor. com’dur.

C2C e-ticaret siteleri tedarikçilerin hizmet ve ürünlerini komisyon dahilinde yayınlamayı hedeflemiş e-ticaret siteleridir. C2c nedir? Sorusuna diğer içerikleri de okuyarak daha detaylı cevap bulabilirsin. Veya c2c nedir? Sorusu hakkında e-ticaret uzmanlarımızdan bilgi alabilirsin. E-Ticaret uzmanlarına danış

 

C2c Nasıl Yapılır?

C2c Nasıl Yapılır? C2c,tüketiciler arasında yapılan çevrimiçi alışveriştir. C2C nin asıl anlamı da “Tüketiciden Tüketiciyedir. C2C’de tüketiciler e-ticaret platform üzerine gelerek satmak istedikleri ürünleri veya satın almak istedikleri ürünleri incelerler ve satarlar veya satın alırlar.

C2c e-ticaret platform sahibi ya ne aracı herhangi bir ürün veya ürün lojistiğiyle ilgilenmez sadece e-ticaret platformun tanıtımını yapar ve işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. E-Ticaret platform sahipleri ürünleri belirli bir komisyon dahilin de yayınlamayı hedeflemişlerdir. C2C ticaretin yapıldığı bu çevrimiçi platform yani web sitesi bir aracı konumundadır.

 

C2C E-ticaret Nasıl Çalışır?

C2C e-ticaret nasıl çalışır? C2c e-ticaret modelinde öncelikli olarak ürünü satacak olan tüketici, aracı c2c e-ticaret sitesinde satmak istediği ürünü sergiler, ürün detaylarını, fiyat bilgilerini ve teslimat şartlarını belirtir.

Alıcı olan tüketici, ürünü c2c e-ticaret site üzerinde inceler ve satın alma işlemeni gerçekleştirir. Ürün bedeli alıcının kredi kartı hesabından çekilir ve bankanın havuz hesabında bloke edilir. Bu işlemlerden sonra satıcıya sipariş detaylarıyla ilgili bildirim yapılır, satıcı satın alınan ürünü belirttiği teslimat şartlarına uygun şekilde alıcıya gönderir.

Alıcı ürünü teslim aldıktan sonra c2c e-ticaret site üzerinden ürünün eline ulaştığına dair onayı vermesini müteakiben (onay süresi belirlenen süre içerisinde verilmese süre dolunca otomatik onay verilir.) C2c e-ticaret site sahibi siparişi tamamlar ve havuzdaki para çözülür ve komisyon kesildikten sonra geriye kalan tutar satıcının banka hesabına gönderilir. C2c e-ticaret modelinde aracı c2c e-ticaret site sahibi tahsilat işleminin güvenli şekilde yapılması görevini üstlenmektedir.

Aracı c2c e-ticaret site sahibi, satıcıdan satış komisyonu alarak ya da belirli bir üyelik ücreti tahsil ederek c2c e-ticaret sitesini çalıştırmaktadır. C2C e-ticaret nasıl çalışır? Sorusu ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsan e-ticaret uzmanlarımıza ücretsiz danışabilirsin.

 

C2c E-ticaret Sitesinden Komisyon Nasıl Alınır?

C2c e-ticaret sitesinden komisyon nasıl alınır? Kısaca örnekleyelim, c2c e-ticaret sitelerinde 3 taraf vardır bunlar c2c e-ticaret site sahibi, satıcı ve alıcıdır.

  1. Satıcı satmak istediği 100 TL’lik ürünü c2c e-ticaret sitesinde satmak için sergiler.
  2. Alıcı satın almak istediği ürünü c2c e-ticaret sitesinde inceler ve kredi kartı ile satın alır.
  3. Satın alınan ürünün bedeli alıcının hesabından tahsil edilir bankanın havuzunda bloke edilir.
  4. Satıcı ürünü alıcıya kargo şirketi ile gönderir.
  5. Alıcı ürünü alır ve teslim aldığını c2c e-ticaret sitesine bildirir.
  6. C2c e-ticaret site sahibi siparişin tamamlandığını onaylar.
  7. Ödeme kuruluşu havuzdaki parayı çözer satıcının hak edişini satıcıya, c2c e-ticaret site sahibinin komisyon tutarını c2c e-ticaret site sahibinin banka hesabına gönderir.

Bu şekilde sipariş tamamlanmış olur. C2c e-ticaret site sahibi birçok komisyon şekli belirleyebilir. Örneğin; satıcıya göre komisyon oranı, kategoriye göre komisyon oranı veya ürüne özel komisyon oranı belirleyebilir. Ödeme kuruluşu bu belirlenen komisyon oranlarına göre para dağılımını yapmaktadır.

 

C2c E-ticaret Modeli ile B2c E-ticaret Modeli Arasındaki Fark Nedir?

C2c e-ticaret modeli ile b2c e-ticaret modeli arasındaki fark nedir? Sorusunun birçok açıklaması var. İki e-ticaret modeli arasında birçok farklı özellik bulunmaktadır.

C2c e-ticaret modeli, c2c e-ticaret tüketici ile tüketici arasında ve aynı zamanda tüketici ile tedarikçi arasında ticaretin internet üzerinde gerçekleşmesi diyebiliriz. B2c e-ticaret modeli ise tedarikçi ile tüketici arasında yapılan ticaret modelidir.

C2c e-ticaret modelinde, c2c e-ticaret site sahibi komisyon veya mağaza kiralama usulü ile çalışır. C2c e-ticaret modelinde c2c site sahibi satılan ürün veya alınan ürün fiyatına, faturasına, teslimat ve servis hizmetlerine karışmaz, aracı konumundadır. Satılan ürünün komisyonunu alır ve aldığı komisyon tutarında tedarikçiye (Mağaza) sahibine faturasını keser.

C2c e-ticaret sitesinde satılan ürün veya hizmet tutarı ödeme kuruluşu tarafından havuz hesabında bekletilir. Ürün ve hizmet transferi gerçekleştikten sonra havuzdaki paranın komisyonu, c2c site sahibine gönderilir, geriye kalan tutar tedarikçiye gönderilir.

B2c e-ticaret modelinde ise, e-ticaret site sahibi ürün tedarikinde bulunur ve alıcılar b2c e-ticaret site üzerinden ürünü satın alır satılan ürünün faturasını b2c e-ticaret site sahibi keser. E-ticaret site sahibi burada alıcının direk muhatabıdır.  C2c e-ticaret modelinde ise sadece arıcı kuruluştur.

C2c e-ticaret modeli ile b2c e-ticaret modeli arasında birçok fark bulunmaktadır. Bir b2c e-ticaret yazılımı ile c2c e-ticaret sitesi kurulamaz.

 

B2c E-ticaret Yazılımı ile C2c Yapılabilir mi?

B2c e-ticaret yazılımı ile c2c yapılabilir mi? Hayır, b2c e-ticaret yazılımı ile c2c yapılamaz. C2c e-ticaret yazılımında c2c gereksinimlerinin olması gerekmektedir. Mağaza yönetimi, komisyon yönetimi, ödeme yapısı, doping sistemi, reklam sistemi, mağaza profil sayfası, mağaza yönetim paneli gibi uygulamaların c2c yazılımında olması gerekmektedir. Bazı b2c e-ticaret yazılımlarına c2c özelliği modül olarak entegre edilse bile c2c e-ticaret gereksinimlerini karşılayamayacaktır.

 

Neden B2c E-ticaret Yazılımı ile C2c Yapılamaz?

Neden b2c e-ticaret yazılımı ile c2c yapılamaz? Sorusunun en basit örneği, ürün satışında vergisel yükümlülükleri yerine getirme zorunluluğumuz bulunmaktadır. Örneğin; b2c e-ticaret sitesi üzerinden bir satış gerçekleşti bu satış tedarikçinin mağazası üzerinden gerçekleşti ve ödeme senin resmi hesabına geldi. Senin hesabına gelen her ödemeyi faturalamak zorundasın. Ama aslında bu ürün tutarının sadece komisyon tutarı senin geriye kalan tutarsa satıcının, burada sipariş tutarını satıcı faturalandırmalıdır. Sense sadece aldığın komisyon tutarını faturalamalısın. Faturayı tedarikçi kessin dediğin an fatura tutarı senin hesabına geldi bu yüzden faturayı senin kesmen gerekmektedir. Buda c2c e-ticaret modeline aykırı bir işlemdir. Kısacası sadece bu yüzden bile b2c e-ticaret modeli ile c2c yapılamaz.

C2c e-ticaret projenle ilgili veya bu işlemlerle ilgili ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 

C2C İş Modeli

C2c iş modeli, günümüzde en popüler e-ticaret iş modellerinden biridir. C2c iş modeli sorunsuz e-ticaret’ in yapıldığı iş modelidir. C2c iş modeli ile kolayca binlerce ürünü sıfır sermaye ile sattırabilirsin. Dünyada denenmiş ve başarıya ulaşmış birçok c2c iş modeli bulunmaktadır.

C2c iş modeline sahip ülkemizde en başarılı olanlar, sahibinden, n11, gittigidiyor, sanalpazar şeklinde sıralanmaktadır. C2C iş modeli ile ürün stok yapmadan milyonlarca ürünü çevrim içi c2c e-ticaret platformda sergileyerek komisyon üzerinden gelir elde edebilmektesin. 

 

C2c İş Modeli Nasıl Çalışır?

C2c iş modeli nasıl çalışır? C2c iş modeli ile oluşturacağın e-ticaret sitesinde sen içerikle uğraşmazsın. Satıcıların c2c e-ticaret sitene ürünlerini eklerler, alıcılar satıcıların ürünlerini incelerler ve satın almak istediklerinde ürünü çevrimiçi satın alırlar.

Satın alınan ürünün ödemesi ödeme kuruluşunun havuzunda bekletilir. Satıcı ürünü alıcıya gönderir alıcı ürünü teslim aldığını onaylar, onay surecinden sonra ödeme kuruluşu havuzdaki tutarın komisyon ücretini sana geriye kalan tutarı satıcıya gönderir.

C2c iş modelinde satılan ürünün vergisel ve hukuksal boyutlarından satıcılar sorumludur. C2c iş modeli ile e-ticaret yapan bir girişimci satılan ürünün faturasından sorumlu değildir.

C2c iş modelini ülkemizde şuan destekleyen birkaç ödeme kuruluşu bulunmaktadır, her bankanın normal sanal pos’u ile c2c e-ticaret yapılamamaktadır.

C2C e-ticaret model’ inde tek oyuncu tüketicidir. Üretici ve dağıtıcı gibi diğer geleneksel üyeler c2c e-ticaret model’ inde saf dışı bırakılmıştır.

Üçüncü bir tarafın katılımına gerek yoktur. Bu da maliyetlerde azalma sağlar. Ürün ve bilginin değişimi, web teknolojileri aracılığıyla direkt olarak kullanıcılar arasında gerçekleşmektedir.

C2C’nin bazı türlerinde ise ödeme veya teslim hizmetlerini gerçekleştirmek üzere üçüncü bir taraf c2c e-ticaret modeline dahil olabilir.

C2c iş modelleri ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsan KMK Bilgi Teknolojileri C2c e-ticaret hakkında ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır.

 

C2C E-Ticaret Yazılımı

2012 yılında çalışmalarına başlayarak 2014 yılında ilk c2c e-ticaret projesini oluşturan KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi bugüne kadar yüzlerce c2c e-ticaret sitesi oluşturmuş, birçok büyük c2c e-ticaret sitesine danışmanlık desteği sağlamıştır.

Normal e-ticaret yazılımlarına göre daha kapsamlı olan c2c e-ticaret yazılımları yüksek nitelikli e-ticaret yazılımlarıdır. Normal bir e-ticaret yazılımı ile c2c pazaryeri e-ticaret projesini hayata geçiremezsiniz. C2c e ticaret fonksiyonlarına sahip olması gerekmektedir ve aynı şekilde sektöre, projeye göre esnek bir altyapısı olmalıdır.

Türkiye’de en iyi c2c e-ticaret uygulamalarını hazırlayan KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş.’ile sizde c2c projelerinizi oluşturabilirsiniz. KMK C2c e-ticaret yazılımları projenize özel olarak tasarlanır ve hazırlanır. Size özel olarak hazırlanan c2c pazaryeri sitesini ömür boyu kullanım hakkına sahip olarak kullanabilirsiniz. Ya ne her yıl lisans ücreti ödemeden size özel bir c2c yazılımınız olur.

C2c e-ticaret yazılım demosunu ücretsiz kullan

 

C2C E-Ticaret Özellikleri

C2C e-ticaret özellikleri, c2c e-ticaret siteleri yüksek nitelikli e-ticaret siteleridir. C2c e-ticaret sitesi kurmak istiyorsan kuracağın e-ticaret sitesinde C2C e-ticaret özellikleri olmalıdır.

KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi tarafından oluşturulan c2c e-ticaret yazılım özellikleri ise sınır tanımıyor.

C2c e-ticaret özelliklerini incele

 

c2c script

c2c script ile c2c e-ticaret sitesini kolayca oluşturabilirsin. KMK Bilgi Teknolojileri tarafından geliştirilmiş olan c2c script ile dilediğin c2c e-pazaryeri sitesini tasarlayabilirsin.  

Tamamı Türkçe olan c2c script ile sahibinden, n11, amazon benzeri c2c e-ticaret sitelerini oluşturabilir ve kolayca yönetebilirsin.

Tüm c2c fonksiyonları ile sorunsuz e-ticaret sitesi oluştura bilirsin.  Tasarım modülü ile istediğin gibi web ara yüzlerini tasarlayabilir. Dilersen c2c script ile kendine, dilersen müşterine profesyonel c2c e-pazaryeri siteleri oluşturabilirsin.

Sınırsız destek ve eğitim hizmetlerinden, güncellemelerden ve altyapı hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsin.

 

C2C Siteleri

C2c siteleri e-ticaret uygulamaları içerisinde en büyük olan ve hızlıca büyüyebilen e-ticaret modelidir.

C2c siteleri ile sorunsuz ticaret yapabilir ve milyonlarca kişiye milyonlarca ürün satabilirsin. En büyük e-ticaret sitelerini incelediğimizde büyük çoğunluğu c2c e-ticaret modelidir. Dünyanın en büyük c2c siteleri amazon, eBay, Alibaba, Sahibinden, N11 gibi e-ticaret siteleridir.

KMK C2c e-ticaret yazılımı ile oluşturulan c2c siteleri incele

 

KMK C2c Pazaryeri Yazılımları

Ülkemizde c2c e-ticaret sistemleri üzerine birçok projeye imza atan KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş. size c2c e-ticaret uygulamanızda sorunsuz çözüm üretmektedir. Eğer bir c2c pazaryeri e-ticaret projen varsa KMK’nın hazırlamış olduğu c2c e-ticaret yazılımlarını incelemen veya projen hakkında bilgi alman işini kolaylaştıracaktır.

KMK C2C Pazaryeri yazılımları birçok c2c işlemlerini otomatik olarak yüksek güvenlik sistemleri ile gerçekleştirir. C2c yazılımları tüm kurgularda test edilmiş ve e-girişimcilerin kullanımına sunulmuştur.

KMK C2c Demo kullan

KMK C2c yazılımlarını incele

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER