C2C E-Ticaret

C2C Nedir

28.8.2018
0Yorum
527Okunma

C2C (Consumer to consumer), internet üzerinden tüketiciler arasında yapılan alışverişi ifade eder. C2C E-ticaret modelinde tüketiciler bir e ticaret sitesinde bir araya gelerek ürün/hizmetlerini sergilerler ve alıcı tüketiciler de o ürün/hizmeti e ticaret sitesin den satın alır.

C2c e-ticaret’ in yapıldığı e ticaret sitesi bir aracı konumundadır. Alım veya satımda herhangi bir içerik girmez veya lojistik işlemlerle (Kargolama – Faturalandırma) uğraşmazlar, bu işlemleri c2c e-ticaret sitesinde bulunan satıcı mağazalar gerçekleştirirler.

C2c e-ticaret modelinin bir diğer önemli özelliği ise satıcının faturalandırma yapmak zorunda olmamasıdır. C2c e-ticaret modeli, satıcı konumundaki tüketicinin aracı e ticaret sitesinde satacağı ürün/hizmet bilgilerini yayınlaması, alıcı konumundaki tüketicinin ise bu ürün/hizmeti satın almak istediğinde online olarak sipariş vermesi ve ödemeyi yapması ile gerçekleşir. En bilinen c2c modeli e-bay, sahibinden ve gitti gidiyor. com’ dur.

C2C e-ticaret siteleri satıcıların hizmet ve ürünlerini komisyon dahilinde yayınlamayı hedeflemiş e ticaret siteleridir.

 

C2C E-ticaret sitelerinden nasıl para kazanılır?

C2c e ticaret sitelerinden birden fazla yöntemle para kazanılabilir, bunlar;

  • Sanal mağaza üyelik ücretleri
  • Ürün satışlarından komisyon
  • Reklam ve doping ücretleridir

Sanal Mağaza üyelik ücretleri; c2c e ticaret sitesinde sınırsız sanal mağaza oluşturabilir sanal mağazaları aylık, yıllık kiraya verebilir. Bu işlem bir iş merkezinin sahibi olduğunuzu düşünün ve kiraya veriyorsunuz mantık tamamen budur, siz hiçbir şekilde sanal mağazanın ticaretine karışmazsınız alıcı ve satıcı bir birleri ile iletişim kurarlar ve anlaşıp ticaretlerini yaparlar.

C2c e-ticaret yazılımlarında bu modelde çalışan c2c e-ticaret siteleri için özel modül ayarları olması gerekmektedir. Örneğin bu modelde çalışan bir c2c e-ticaret sitesinde satıcı mağazanın iletişim bilgilerinin ürün/ilan detaylarında açık olması gerekmektedir. Doğrudan iletişimle satış özellikleri olmalıdır. Ayrıca Satıcılar için üyelik paketleri ve üyelik takıp sistemi olmalıdır. KMK C2c e-ticaret yazılımlarında bu özellikler bulunmaktadır, bu özellikleri demo hesaplarından inceleyebilirsiniz.

Ürün satışlarından komisyon kazancı; c2c e-ticaret sitesinde binlerce kategoride, binlerce ürün satışı yapılabilir ve her yapılan satıştan belirlenen tutarda komisyon alınır. Bu uygulamada işlem şu şekilde gerçekleşmektedir. Alıcı satın almak istediği ürünü satın alır, ödeme belirlenen ödeme sistemi ile havuza düşer, tedarikçi (sanal mağaza sahibi) ürünü faturası ile birlikte alıcıya gönderir, alıcı ürünü teslim aldığına dair sanal mağaza sahibine onay verir tedarikçinin parasını komisyon ücretini kestikten sonra belirtilen şartlarda banka hesabına aktarılır. Yasal yükümlülük olarak alınan komisyon tutarında tedarikçiye fatura kesilir.

C2c e-ticaret yazılımlarının en büyük özelliklerinden biri komisyon özelliğidir. C2c e-ticaret sitesinde Esnek komisyon yapısı olması gerekmektedir. KMK C2C E-Ticaret yazılımlarında esnek komisyon sistemi yer almaktadır. Örneğin, c2c e ticaret yazılımı ile farklı komisyon seçenekleri sunabilirsiniz. Genel komisyon tutarı belirleyebilir, kategoriye özel komisyon belirleyebilir veya satıcıya özel komisyon belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda komisyon dağılımları ödeme kuruluşu tarafından otomatik olarak gerçekleşir, siz finansal işlemlerle uğraşmazsınız sadece komisyon tutarından sorumlu olursunuz.

Reklam ve Doping Ücretleri; c2c e ticaret sitesinde belirlenen alanlara reklamlar alınabilir, ana sayfada vitrin, kategori sayfalarına doping uygulamaları yapılabilir veya Google Adwords Reklamları entegre ederek güzel gelirler elde edilebilir.

C2c e-ticaret sitelerinin en büyük gelirlerinden bir tanesi de reklam gelirleridir. KMK C2c e-ticaret yazılımları ile oluşturacağınız c2c eticaret sitelerine sınırsız reklam alabilirsiniz. Dilediğiniz şekilde özel reklam alanları oluşturabilir, oluşturduğunuz reklam alanlarına istediğiniz formatta reklam alabilirsiniz.

 

C2c E-Ticaret Siteleri

Dünyanın en büyük e-ticaret şirketleri c2c e-ticaret modelini kullanmaktadır ve e-ticaret modelleri içerisinde en popüler olan e-ticaret modelidir. C2c e-ticaret modelinde bir e-ticaret projeniz varsa Türkiye’nin ilk ve tek c2c e-ticaret yazılımını kullanarak kolayca c2c projenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye’de ve dünyada birçok c2c e-ticaret sitesi bulunmaktadır ve her geçen gün sayıları artmaktadır. İnternet kullanımının yaygınlaşması c2c e-ticaret sitelerinde de artışın olmasını sağlamıştır. Ülkemizde bulunan c2c e-ticaret siteleri oldukça başarılı olmuştur, milyonlarca ürün bulunabilir büyük alışveriş platformları olmuşlardır.

Ve halen c2c e-ticaret pazarında büyük açıklar bulunmaktadır, sektörel, bölgesel bu açıklar git gide kapatılmaktadır. Eğer c2c e-ticaret sitesi oluşturmayı planlıyorsanız bu açık sektörleri ve bölgeleri değerlendirmeniz projeniz için sağlıklı olacaktır.

KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi bu alanda size ücretsiz danışmanlık desteği sağlamaktadır. Bir c2c e-ticaret sitesi projeniz varsa ücretsiz danışmanlık desteği alabilir, projenizi KMK Uzmanları ile birlikte oluşturabilirsiniz.

C2c e-ticaret sitelerini incelemek için tıklayınız.

 

C2C E-Ticaret Yazılımı

2012 yılında çalışmalarına başlayarak 2014 yılında ilk c2c e-ticaret projesini oluşturan KMK Bilgi Teknolojileri Anonim Şirketi bugüne kadar yüzlerce c2c e-ticaret sitesi oluşturmuş, birçok büyük c2c e-ticaret sitesine danışmanlık desteği sağlamıştır.

Normal e-ticaret yazılımlarına göre daha kapsamlı olan c2c e-ticaret yazılımları yüksek nitelikli e-ticaret yazılımlarıdır. Normal bir e-ticaret yazılımı ile c2c pazaryeri e-ticaret projesini hayata geçiremezsiniz. C2c e ticaret fonksiyonlarına sahip olması gerekmektedir ve aynı şekilde sektöre, projeye göre esnek bir altyapısı olmalıdır.

Türkiye’de en iyi c2c e-ticaret uygulamalarını hazırlayan KMK Bilgi Teknolojileri A.Ş.’ile sizde c2c projelerinizi oluşturabilirsiniz. KMK C2c e-ticaret yazılımları projenize özel olarak tasarlanır ve hazırlanır. Size özel olarak hazırlanan c2c pazaryeri sitesini ömür boyu kullanım hakkına sahip olarak kullanabilirsiniz. Ya ne her yıl lisans ücreti ödemeden size özel bir c2c yazılımınız olur.

C2c e-ticaret yazılım demosunu ücretsiz kullan

 

Hazır C2C E-ticaret Yazılımı

Aslında c2c e-ticaret yazılımlarında hazır diye bir kavram yanlıştır. Yüksek nitelikli büyük e-ticaret siteleri hazır denilen e-ticaret yazılımları ile oluşturulamaz. KMK Bilgi Teknolojileri c2c e-ticaret yazılımları hazır olarak gözükse de aslında hazır bir yapı değildir. Her c2c e-ticaret projesi için özel tasarım ve uygulamalarla hazırlanır.

KMK C2c e-ticaret sitenizi nasıl hazırlar? İlk önce projeniz uzmanlar tarafından projelendirilir, hazırlanan proje sizinle paylaşılır. Projeye uygun tasarım hazırlanır, hazırlanan tasarım yazılıma entegre edilir. Yine, projeye uygun modüller aktif edilir veya hazırlanır ve proje tamamlanmış olur. Proje Beta yayına girdikten sonra geri dönüşümler izlenir ve iyileştirmeler gerçekleştirilir.

C2c e-ticaret paketleri ile sanal mağazalarınızı kolayca oluşturabilirsiniz. KMK C2C E-ticaret paketlerini inceleyerek size uygun sanal mağaza paketini belirleyebilirsiniz.

C2C E-ticaret Paketlerini incelemek için tıklayınız.

 

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER