C2C E-Ticaret

C2C E-Ticaret Nasıl Çalışır

28.8.2018
0Yorum
507Okunma

C2c e-ticaret modeli e-ticaret türleri içerisinde en hızlı büyüyen ve en az lojistiği olan e-ticaret modelidir. Bunun nedeni ise birçok alıcıyı ve satıcıyı aynı platformda bir araya getirerek içeriği onlara ürettirmektir. Sosyal medya kanallarının hızlı büyümesi de bu özelliktendir.

C2c e-ticaret sitesi kurulmadan önce çalışma yapısının belirlenmesi ve bu çalışma yapısına göre yazılımın kurgulanması gerekmektedir.

 

Peki, Bu C2c Nasıl Çalışır?

C2c yazılımı alıcı ile satıcının çevrimiçi bir araya gelerek ticaret yapmasını sağlamaktadır.

  1. Öncelikle ortada bir satıcı olmalıdır. Satıcı satmak istediği ürünü/hizmeti c2c e-ticaret platformuna ekler. Eklerken, satacağı ürün veya hizmetin adını, görsellerini, açıklamalarını, fiyatını, teslim şartlarını belirtir.
  2. Eklenen bu ürünle ilgilenen Alıcı ortaya çıkar. Alıcı ürünü c2c e-ticaret platformunda inceler, ürün/hizmetle ilgili soruları varsa satıcıya sorar, cevaplarını aldıktan sonra satın almak isterse? Ödeme işlemlerini tamamlar ve ürünü satın alır.
  3. Satın alınan ürün, Satıcıya bildirilir. Satıcı ürünü alıcının belirttiği adrese belirttiği teslimat şartları ile gönderir.
  4. Alıcı ürünü teslim alır ve teslim aldığını c2c e-ticaret platformuna bildirir.
  5. C2c platformu tamamlanan siparişin ödemesini ödeme kuruluşuna bildirir ve havuzdaki paranın dağılımını talep eder. Ödeme kuruluşu satıcının parasını satıcının banka hesabına, c2c e-ticaret platformunun hak edişini platformun hesabına aktarır. Bu şekilde işlem tamamlanmış olur.

Burada güvenli alışveriş sistemi işletilir. Alıcı ürünü teslim almadan satıcının parası güvenli banka hesabında bekletilir, direk satıya gönderilmez. Güvenli alışveriş sisteminden dolayı bu tarzda e-ticaret siteleri daha güvenli ve popülerdir.

Özet geçmek gerekirse:

C2c e-ticaret site sahibi, hiçbir şekilde sisteme ürün eklemez, ürün satışından doğabilecek hukuksal veya vergisel yükümlülükleri üstlenmez. Sadece sistem üzerinden aldığı komisyon tutarından sorumlu olacaktır.

Satıcı; satacağı ürün veya ürünlerin hukuksal veya vergisel yükümlülüklerinden sorumludur. Satacağı ürünler karşılığında c2c e-ticaret site sahibine listeleme ücreti veya komisyon ödemek zorundadır.

Alıcı; Satın alacağı ürün veya ürünleri Güvenli Alışveriş Sistemi (Get) ile satın alır. Ürünü teslim almadan ürün ödemesi satıcıya gitmez güvenli ödeme kuruluşunda sipariş tamamlanana kadar parası bekletilir.

KMK C2C Pazaryeri yazılımları bu işlemleri otomatik olarak yüksek güvenlik sistemleri ile gerçekleştirir. C2c yazılımları tüm kurgularda test edilmiş ve e-girişimcilerin kullanımına sunulmuştur.

C2c pazaryeri sistemlerinin nasıl çalıştığını test edebilirsin.

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER