C2C Siteler

3DMarket

05.2.2019
0Yorum
222Okunma

3D Market, tüketicilerin 3D baskı ile elde edilen her şeyi arayıp satın alabilecekleri çevrimiçi bir platformdur.

Merhabalar, Hoşgeldiniz!

Benim adım Hikmet Şimşek ve 3D Market kurucusuyum. 3D çizimin önemi diğer pek çok çizimin dışında yeni bir boyut kazanarak artık dokunabiliyoruz.

3D çizime abim kadar çok sevdiğim Gürkan Yılmaz, öğrenmemi istemişti. 3D çizim hakkında araştırma yaptığımda ve yaptığı çalışmalar doğrultusunda hayretler içinde kalmıştım. Onun beni yurtdışından yönlendirmesi ve kendi başıma evde emektar bilgisayarım ile temel 3D çizmeyi başarmıştım. Çok heyecan vericiydi. Yıllar sonra hızlandırılmış bir kursa katılarak AutoCad ve 3Ds Max öğrendim. Çok hızlı öğrenmiştim ve çok zevkliydi. 1 yıl gibi bir süre binaların iç ve dış dekorasyonunu oluşturduğum bir dış cephe firmasında çalıştım. 3D gönlümde her geçen gün büyüyordu ve artık çizimlerime bir hareket kazandırmak istiyordum, bu yüzden tekrar hızlandırılmış bir animasyon kursuna giderek animasyonu öğrendim. Bir yıl sonra da yurt dışına Çin’e gittim. Çin’de 1 yıl boyunca 3D film ve animasyon eğitimi aldım. Çin’de iken sürpriz bir gelişme ile 3D yazıcı ile tanıştım yıllar önce, ilk defa çıkmıştı ve artık 3D çizimlerimize dokunabiliyorduk. Bu inanılmaz bir duyguydu. Çünkü 3D ile hayal edebildiğiniz herşeyi tasarladıktan sonra artık 3D yazıcı ile bastırıp tasarımınıza dokunabiliyorsunuz.

 

Türkiye’ye dönmüştüm, bahçeli evimizde kendi köpeklerimiz dışında babamın ayrıca pek çok sokak köpeğine yemek verdiğini gördüm. Babamın bu davranışı beni çok mutlu ediyordu. Bir gün uyandığımızda kapımızda her gün bekleyen bir sokak köpeğinin ayağının çok kötü olduğunu gördük, veterinere götürdük ve kesilmesi gerektiğini söyledi çünkü artık ayağı çok hasar görmüş ve kesilmez ise ona her geçen gün zarar verecekti. Ayağını kestiler çok üzülmüştüm. Bir zaman sonra iyileşmişti ancak artık ayağı yoktu ve topallıyordu. Bir gün bu durumun üzüntüsü rüyama girdi ve köpek için bir protez bacağı çizdiğimi ve 3D baskı ile yazdırıp köpeğin yürümesine yardımcı olduğumu gördüm. Çok heyecanlı bir şekilde yatağımdan uyandım ve protez bacak çizimleri için internette araştırma yaptım ve deneme çizimleri yaptım ardından köpeğin ayak yüksekliğini ve diğer ölçüleri aldım ve çizmiş olduğum protez ayağı bir 3D yazıcı hizmeti veren bir yer ile bastırarak bunu gerçekleştirdim. Çok mutluyduk ailece. Elbette 3D baskı bununla sınırlı değil, kişisel ürünler, çocuklarınız için oyuncaklar, evinizi ve iş yerinizi süsleyecek araç ve gereçler, takı ve aksesuarlar, kendiniz ve sevdikleriniz için özel hediyeler kısacası herşeyi tasarlayıp 3D baskı ile sahip olabilirsiniz. Yaşamış olduğum bu duyguyu sadece ben değil herkesin yaşayabileceği bir platformun önce bizi sonra çevremizi mutlu edeceğini ayrıca üretkenliğimizi arttırarak ülkemize de fayda sağlayacağını düşündüm. 

 

“3D ile herşeyi değiştirebiliriz, hayatımızı değiştirebilir ve dünyamızı daha iyi yaşanılır bir gezegene dönüştürebiliriz.”

Saygılarımla, 

Hikmet Şimşek

Yorumlar

DİĞER İÇERİKLER